GALA PREMIILOR UNITEM- 2021, ed.XX-a


Juriul de selecție al Galei Premiilor UNITEM,

ediția a XX-a, aniversară, a fost alcătuit din:

 

Vitalie DRUCEC, Maestru în Artă, regizor, preşedintele juriului,

Svetlana RADU, Maestru în Artă, actriță, regizor,

Violeta TIPA, doctor în studiul Artelor, şef secţie Arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural.

 

Juriul a vizionat spectacolele care au avut premiera în perioada 21 decembrie 2020 – 30 septembrie 2021 în teatrele profesioniste din Republica Moldova.

 

Au fost stabilite următoarele nominalizări:

 

I. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DRAMATIC:

 1. Spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

2. Spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

3. Spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național " M. Eminescu"

 

II. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ LUCRARE REGIZORALĂ:

 1. Slava SAMBRIȘ, pentru regia la spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov" și spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

2. Dumitru GRICIUC, pentru regia la spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

3. Alexandru COZUB, pentru regia la spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, Teatrul Național " M. Eminescu"

4. Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), pentru regia la spectacolul „ Casa” dupa Maxim Gorkiy, Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

 

III. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL FEMININ:

 

1. Alina CARP, pentru rolul Olga, spectacolul „ Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

2. Dorina TATARU, pentru rolul Irma, spectacolul „Flori de mină" de Szekely Csaba, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Elena OLEINIC, pentru rolul Ana Andreevna, spectacolul „Revizorul" de Nikolai Gogol, regia artistică și scenografia Alexandru GRECU, Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

IV. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL MASCULIN:

 1. Vladimir CHIRIUHANȚEV, pentru rolul Bessemenov Vasilii Vasilievici, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov"

2. Victor TRIBOI, pentru rolul Lisandru, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Froggy, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

 

V. PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI:

 

1. Spectacolul „ Casa” după Maxim Gorkiy, regia Dumitru ACRIȘ (Moscova, Rusia), Teatrul Național "Satiricus I.L.Caragiale"

2. Spectacolul «Василий Теркин» de Alexandr Tvardovschi, regia Alexandr NASENCOV (Moscova, Rusia), Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

3. Spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

VI. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

      ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

 

1. Spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși "Guguță''

2. Spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

VII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ:

1. Ruslana GONCEAROVA, pentru rolul Krivțova Elena Nicolaevna, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

2. Dina COCEA, pentru rolul Adel, spectacolul „Joisărbătoare" de Katalin Thuroczy, regia și scenografia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Iraida BOBESCU, pentru rolul Eleonora, spectacolul „Tata" de DumitruMatcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

VIII. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL SECUNDAR MASCULIN:

1. Petru PEICEV, pentru rolul Percihin, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A. P. Cehov"

2. Alexandru PLEȘCA, pentru rolul Grunter, Elios, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Ion JITARI, pentru rolul Aristid, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi,regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’

 

IX. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL PENTRU COPII:

 1. Spectacolul «Мозгорой» de T. Zanet, regia Mihail REZUNEȚ și Anatol RADULOV, Teatrul Găgăuz "D. Tanasoglu", Ceadâr-Lunga

2. Spectacolul „Punguța cu doi bani”, adaptare de Ecaterina Mihăescu-Păun după povestea omonimă de Ion Creangă, regia Alina CARP, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

3. Spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, regia și scenografia Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

 

X. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL DE FORME MICI:

 1. Spectacolul „ Fantomele iubirii” de Vasili Sigariov, regia Radu GHILAȘ, Teatrul Republican Muzical-Dramatic "B.P. Hasdeu", Cahul

2. Spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul "A. Mateevici”

3. Spectacolul „Ulciorul sfărâmat” după H. von Kleist, regia Iulian BUBUIOC, Teatrul Municipal de Păpuși " Night Guguță''

 

XI. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE:

 1. Adrian SURUCEANU, spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican’’Luceafărul’’, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov" și spectacolul “ISTORIA COMUNISMULUI povestită pentru bolnavii mintal“ de Matei Vişniec, regia Cristian Hadji Culea, Teatrul Național "M. Eminescu"

2. Iurie MATEI, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național "M. Eminescu"

3. Victor PALII, spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, regia Dumitru GRICIUC, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

 

XII. PREMIUL PENTRU CELE MAI BUNE COSTUME TEATRALE:

 1. Tatiana POPESCU, spectacolul „ Hamlet în sos picant" după Aldo Nicolaj, regia Alexandru COZUB, Teatrul Național " M. Eminescu"

2. Stela VEREBCEANU, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov" și spectacolul „Tata" de Dumitru Matcovschi, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Republican ’’Luceafărul’’

3. Irina GURIN, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

 

 

XIII. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ COREGRAFIE

          ŞI EXPRESIE CORPORALĂ:

 1. Alexandra SOȘNICOVA / Sergiu GOLOVNEA, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

2. Irina FORMANIUC, spectacolul „Concertul condamnaţilor” de D. Mincenok, regia Dumitru GRICIUC, Teatrul Național " V. Alecsandri", Bălți

3. Alexandru PETROV, spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, regia și scenografia Iulia EVSTIFEEVA, Teatrul Dramatic pentru Tineret " S Ulitî Roz IURIE HARMELIN"

 

XIV. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL ÎN TEATRUL DE PĂPUŞI:

 

1. Irina BOIARCHINA, pentru rolul Puișorul, spectacolul „ Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

2. Arcadie STRUNGARU, pentru rolul Lupul, spectacolul „Puișorul de aur” de Vladimir Orlov, regia Svetlana RADU, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

3. Eugeniu NICOV, pentru rolul Ivan Turbincă, spectacolul „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Ruslan LUNGU, Teatrul Municipal de Păpuși "Guguță''

 

XV. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ CREAŢIE MUZICALĂ:

 

1. Dumitru SERETINEAN, spectacolul „Мещане” de Maxim Gorki, regia Slava SAMBRIŞ, Teatrul Dramatic Rus de Stat " A. P. Cehov"

2. Viorel BURLACU, spectacolul „Destin” de Vladimir Beșleagă, regia Dana STRUNGARU, Teatrul "A. Mateevici"

3. Constantin DUȘCU, spectacolul «Мозгорой» de T. Zanet, regia Mihail REZUNEȚ și Anatol RADULOV, Teatrul Găgăuz "D. Tanasoglu", Ceadâr-Lunga

 

XVI. PREMIUL PENTRU CEL MAI VALOROS DEBUT:

 

1. Ion LIULICA, pentru rolul Hirin Kuzma Nicolaevici, spectacolul „Jubileul” de A.P.Cehov, regia Slava SAMBRIȘ, Teatrul "A. Mateevici”

2. Dmitrii DJURINSCHI, pentru rolul Dramaturgul, spectacolul „Сублимация” de Aldo De Benedetti, regia Dmitri AHMADIEV, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

3. Iulia EFSTIFEEVA, pentru regia la spectacolul „Mary Poppins" de Pamela Lyndon Travers, Teatrul Dramatic pentru Tineret "S Ulitî Roz IURIE HARMELIN”