Gala Premiilor UNITEM 2019, ediția a XVIII-a

JURIUL FINAL AL GALEI PREMIILOR UNITEM- 2019

 

 Aprobat la Ședința Senatului UNITEM din 08.02.2019

în următoarea componență:

 Președintele Juriului

Svetlana Radu, actriță, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 Membrii Juriului:

Alexandru Dicusar, actor, regizor, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”
Tudor Macovenco, actor, regizor, păpușar

 va desemna laureații Galei 2019 la data de 25 martie curent, ora 18.00 la Teatrul Național „Satiricus Ion Luca Caragiale”

 

JURIUL  DE SELECŢIE AL GALEI PREMIILOR UNITEM- 2019

Aprobat la Ședința Senatului UNITEM din 24.10.2018

în următoarea componență 

Angela CIOBANU,  președintele juriului: 

Membrii juriului: 

Eleonora CONSTANTINOVA

Emilian GALAICU-PĂUN

Dumitru CRUDU

Liviu ŞTIRBU

au desemnat:

NOMINALIZĂRILE PENTRU GALA PREMIILOR UNITEM 2019

EDIŢIA A XVIII-A

I. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:

 Nominalizări:

 1. Spectacolul Vicontele de Eugène Ionesco, regia Slava Sambriş, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

 2. Spectacolul „Omul-pernă” de Martin McDonagh, regia Cătălin Lungu, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

 3. Spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”.

 

II. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:

Nominalizări:

1. Slava SAMBRIȘ, spectacolul „Vicontele” de Eugène Ionesco, Teatrul Municipal de  Păpuşi “Guguţă”;

2. Daniela BURLACA, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, Teatrul “Geneza Art”;

3. Alexa VISARION, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, Teatrul Național „M. Eminescu”.

 

 III. Premiul pentru cel mai bun rol feminin:

 Nominalizări:

1. Daniela BURLACA, pentru rolul Femeia II,  spectacolul „Gardenia” de Elzbety  Hovanets, regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”;

2. Ana TKACENKO, pentru rolul Mița Baston, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Melania LUPAN pentru rolul Roza Aleksandrovna Pesocinskaia, spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

 

 IV. Premiul pentru cel mai bun rol masculin:

Nominalizări:

1. Ion MOCANU, pentru rolul Pampon, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Alexandru ȘIȘCHIN, pentru rolul Bărbierul, spectacolul „Цирюльник из провинции” de N. Lordkipanidze, regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Ion MARCOCI, pentru rolul Nicolai Mihailovici Cimutin, spectacolul “Retro” de  Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

 

V. Premiul pentru cel mai bun spectacol al Teatrului de păpuşi:

Nominalizări:

1. Spectacolul „Cenuşăreasa” de Fraţii Grimm, regia Aurelian Bălăiţă (România), Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică – Dana  Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

3. Spectacolul „Cel mai bun amic” regia și scenariu de Ion Ambrosi, Casa Actorului.


VI.  Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:

Nominalizări:

1. Dana CIOBANUpentru rolul Femeia I, spectacolul „Gardenia” de Elzbety  Hovanets, Teatrul “Geneza Art”;

2. Aelita HLOPOTOVA, pentru rolul  Missis Ghibbs, spectacolul «Наш городок»  dupa piesa lui Thornton Wilde, regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Olga GUȚU-CUCU, pentru rolul  DUPA, spectacolul “KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”.

VII. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:

Nominalizări:

1.  Ghenadie GÎLCĂ, pentru rolul TUGATI,  spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Iurie FOCȘA, pentru rolul Iordache, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Crăcănel, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”.

 

VIII.  Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:

Nominalizări:

1.  Spectacolul „Cătălin cel Drept și Măgărușul Înțelept”, regia Gheorghe Mândru, Teatrul Muzical Dramatic “B.P. Hasdeu” din Cahul;

2.  Spectacolul „Frumoasa  adormită” de Charles Way, regia, scenografia, costumele: Daiel Muntean, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3.  Spectacolul „Чебурашка и цирк” de  E. Uspenskii, regia Ghenadie Boiarchin,  Teatrul Dramatic Rus de Stat "A.P. Cehov".

 

IX. Premiul pentru cea mai bună scenografie:

Nominalizări:

1. Slava SAMBRIŞ, spectacolul „Vicontele” de Eugène Ionesco, regia Slava Sambriş, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

2. Irina GURIN, spectacolul „ KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Alexandru COZUB, spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

 

X.  Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

 Nominalizări:

1. Natalia SELINA, spectacolul «Цирюльник из провинции», regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

2. Irina GURIN, spectacolul “ Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion,  Teatrul Național „M. Eminescu”.

3. Ecaterina SALIMOVA, spectacolul “HAMLET (cursa de şoareci)” de William Shakespeare, regia Alexandru Grecu, Teatrul Naţional “Satiricus I.L. Caragiale”.

 

XI.  Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

Nominalizări:

1. Irina SLOBODEANIUC, spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2.  Andrada OLTEAN, Gheorghe GUȘAN, spectacolul “100 de minute de libertate” de Bogdan Sărătean, regia artistică Bogdan Sărătean, Teatrul Naţional “Satiricus I.L. Caragiale”;

3. Dmitri  AHMADIEV, spectacolul „Свидание с жизнью” (A. Vertinski) după piesa Olgăi Salova-Cecan, regia D. Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia” din  Tiraspol.

 

XII.  Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

Nominalizări:

1.  Nina LEFTER, pentru rolul Magician, Prinţesa Iarmilca, spectacolul „Prinţesa  vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Natalia BRĂGUŢĂ, pentru rolul Magician, Baba Cloanţa, Vrăjitorul cel rău, spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

3. Ana NEAGU, pentru rolul  Seniorita, spectacolul „Cel mai bun amic” regia și scenariu de Ion Ambrosi, Casa Actorului.


XIII.   Premiul pentru cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

Nominalizări:

1.  Spectacolul „Deschiderea  stagiunii” după Mihail Sebastian, regie – Domnița Jechiu. Producător – Ludmila Alexei;

2.  Spectacolul "Ion CreangăPovestea unor amintiri", scenariu radiofonic de Ludmila Alexei, regie – Olga Șveț și Lilian Secară. Producător – Ludmila Alexei.

XIV.   Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:

Nominalizări:

1.  Marian STÎRCEA, spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Alexandr CEVSKII, spectacolul «Мамаша Кураж и ее дети» de Brecht Bertoltregia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Oleg HERESCU, spectacolul „Роман с…” de M. Miligrom, regia D. Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia” din Tiraspol.

 

XV.  Premiul pentru cel mai valoros debut:

Nominalizări:

1.  Elena FRUNZE-HATMAN, pentru rolul Anei Frank, spectacolul „Jurnalul Anei Frank”, regia şi scenariu Nelly Cozaru, Teatrul “A. Mateevci”;

2. Felicia SÎRBU, pentru rolul Femeia IV, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets,  regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”;

3. Cătălin LUNGU, pentru regia spetacolului “Omul-pernă” de Martin McDonagh, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”.

 

XVI.  Premiul special al juriului:

Nominalizări:

1.  Alexandru PLEŞCA, pentru rolul KRUM, spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2.  Spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi;

3.  Spectacolul „Ловушка” de Rober Toma, regia Dmitri Koev, Teatrul Naţional Găgăuz „Dionis Tanasoglu”.

 

 

 

 

  

JURIUL  DE SELECŢIE AL GALEI PREMIILOR UNITEM- 2019

Aprobat la Ședința Senatului UNITEM din 24.10.2018

în următoarea componență

 

1. Eleonora CONSTANTINOVA, regizor, Teatrul Național de Operă și Balet „M.Bieșu”, Artistă a Poporului

2. Angela CIOBANU, actriță, Teatrul Național „M.Eminescu”, Artistă Emerită

3. Liviu ȘTIRBU,  compozitor, Artist al Poporului

4. Emilian GALAICU-PĂUN, poet, prozator, eseist, editor-șef al editurii Cartier din Chișinău

5. Dumitru CRUDU, dramaturg

Regulamentul Galei Premiilor UNITEM 2019