GALA PREMIILOR

JURIUL  DE SELECŢIE AL GALEI PREMIILOR UNITEM- 2019

Aprobat la Ședința Senatului UNITEM din 24.10.2018

în următoarea componență

 

1. Eleonora CONSTANTINOVA, regizor, Teatrul Național de Operă și Balet „M.Bieșu”, Artistă a Poporului

2. Angela CIOBANU, actriță, Teatrul Național „M.Eminescu”, Artistă Emerită

3. Liviu ȘTIRBU,  compozitor, Artist al Poporului

4. Emilian GALAICU-PĂUN, poet, prozator, eseist, editor-șef al editurii Cartier din Chișinău

5. Dumitru CRUDU, dramaturg


La data de  26 martie 2018 în sala Teatrului Național „Mihai Eminescu”  Juriul Final al Galei Premiilor , în următoarea componenţă:

  1. Svetlana Radu, actriţă, Teatrul Republican Licurici, Președintele Juriului
  2. Mariana Bahnaru, crainic de TV şi radiodifuziune, membru al juriului
  3. Boris Cremene, actor, membru al juriului

au desemnat Laureații  Galei Premiilor UNITEM 2018, privesc.eu: 

 LAUREAȚII GALEI PREMIILOR 2018 

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic se acordă:

-Spectacolului „Colecţionarul”, regia Daniela Burlaca, Teatrul Geneza ART

  • Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală se acordă:

-Regizorului  Vitalie Drucec, spectacolul „Casa Zoikăi”,  Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cel mai bun rol feminin se acordă:

-Actriței Dana Ciobanu, pentru rolul Mihaela, spectacolul „Invitaţie la vals”, Teatrul Geneza ART

Premiul Cel mai bun rol masculin se acordă actorilor :

Alexandru Pleşca, pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov, spectacolul „Casa Zoikăi”, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

- Serghei Vokulovskii, pentru rolul François, spectacolul „Ужин дураков”,Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

  • Premiul special al juriului se acordă:

Spectacolului „Дорогая  Памела”, regia Tural Mustafaev, Teatrul Găgăuz „Dumitru Tanasoglu”, Ceadâr – Lunga.

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii se acordă:

-Spectacolului „Harap alb”, regia Toma Hogea, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

-Spectacolului „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele”, regia  Aurelian Bălăiţă,  Teatrul Republican “Luceafărul ”.

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol în Teatrul de păpuşi nu se acordă

  • Premiul special pentru creație în teatrul liric se acordă:

Vladimir Zaklikovschi, solist, Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin se acordă:

Actriței Rodica Ciobanu, pentru rolurile Ramona, Meda, spectacolul „Despărţitorul”, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul

  • Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin se acordă:

 Actorului Ghenadie Gîlcă, pentru rolul Heruvimspectacolul „Casa Zoikăi”, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cea mai bună scenografie se acordă:

 Iurie Matei, spectacolul „Steaua fără nume”, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.

  • Premiul pentru cele mai bune costume teatrale se acordă:

Olga Bîzina, spectacolul  „Алиса в стране чудес”,  Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

  • Premiul Cea mai bună coregrafie şi expresie corporală se acordă:

Lilian Carauş și Mariana Drozdova, spectacolul „Выстрел в спину”, Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P.Cehov”.

  • Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi se acordă:

 Valentin Zuza, pentru rolul Hîdul, spectacolul „Aripi rătăcite”, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

  • Premiul Cel mai  valoros debut nu se acordă.
  • Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală se acordă:

Liviu Ştirbu, spectacolul „Veselul Humuleştean” după Ion Creangă, regia Tudor Ţărnă, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”.

  •  Premiul de excelenţă

-  Valeriu Cazacu, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

Emil Boroghină, actor, regizor, director al  Festivalului Internaţional Shakespeare, Craiova, România.

  • Premiul pentru întreaga activitate

Natalia Ştefaniuc, actriţă, Teatrul Municipal de Păpuşi”Guguţă”

  •  Premiul „Eugeniu Ureche”

- Ioan Paulencu, solist, Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul „Nelly Cameneva”

- Alla Tuz-Haret, actriţă, Teatrul Dramatic Rus de  Stat “A.P.Cehov”

  • Premiul „Anatol Pânzaru”

- Iulia Şumanschi, actriţă, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi

  • Premiul „Nadejda  Aroneţkaia”

- Angela Ciobanu, actriţă, Teatrul Naţional “M.Eminescu”

  • Premiul „Ion-Sandri Şcurea”

- Rodica Zbîrciog, actriţă, Teatrul Muzical-Dramatic”B.P.Hasdeu”, Cahul

- Nicu Țărnă, actor, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”

  • Premiul „Constantin Constantinov

- Arcadie Răcilă, actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

  • Premiul „Veniamin Apostol”

Boris Focşa, director general, Teatrul Republican „Luceafărul”

Spectacolul „Crăiasa zăpezilor”, regie Ghenadie Boiarchin,  Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

  • Premiul „Victor Ciutac”

- Spectacolul «Полуденные сноведения» de A.Ostrovski, regia D.Ahmadiev , Teatrul Dramatic Rus de Stat „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

  • Premiul „Pavel Proca”

- Constantin Stavrat, actor, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi- Spectacolul “Capra cu trei iezi”, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

  • Premiul „Eugenia Todoraşcu”

-Spectacolul „ Autobuzul “ de S.Stratiev,regia Iurie Harmelin,Teatrul Dramatic Pentru Tineret  „S uliţî Roz”

  • Premiul „Petru Baracci”

- Valeriu Braga, actor, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

  • Premiul „Titus Jucov”

- Diana Nimijan, actriţă, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

  • PREMIUL PREŞEDINTELUI UNITEM:

-Premiul pentru actorie

Irina Boiachina, actriţă, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici”

Arcel Ioseliani,  actor al Teatrului Dramatic Rus de Stat „A.P. Cehov”

- Premiul pentru regie

Eugeniu Matcovschi,  actor, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

- Premiul pentru cronică  TV-Lidia Popodneac, redactor TV (Moldova 1)

- Premiul pentru management

Marinela Țepuș, director al Teatrului „Nottara”, Bucureşti, România

-Premiul special al președintelui

-Victor Burla, artist orchestră,  Teatrul Naţional de Operă şi Balet “M.Bieşu”

  • Premiul „Leonid Cemortan”

- Mihai Cimpoi, academician

  • Premiul „Alexandru Fedico”

- Boris Focşa,  director general, Teatrul Republican „Luceafărul”

  • Premiul pentru dramaturgie

- Irina Nechit, piesa „Sfaturile Melaniei”

  • Premiul Omul din culise

- Valentina Colosenco, machioză, Teatrul Naţional de Operă şi Balet

- Angela Gherman, şef secţie recuzită, Teatrul Naţional “V.Alecsandri” din Bălţi

Tatiana Macovenco, Teatrul Republican de Păpuşi”Licurici” 

Juriul de Selecţie al Galei Premiilor UNITEM 2018
în următoarea componenţă:
1. Mihai FUSU, regizor, actor, Presedintele juriului
2. Elfrida COROLIOV, critic de teatru, doctor în studiul artelor, om emerit, membru al juriului
3. Petru BALAN, pictor scenograf, conferențiar universitar ULIM, maestru în artă, membru al juriului
4. Mariana STARCIUC, lector universitar, dramaturg, membru al juriului
au finalizat vizionarea  spectacolelor montate în teatrele profesioniste, inclusiv la radio și tv, din Republica Moldova  şi au înaintat  câte 3 nominalizări la cele 17 premii pentru Gala Premiilor UNITEM – 2018, ediția a XVII-a. 
 
NOMINALIZĂRILE PENTRU GALA PREMIILOR UNITEM 2018
I. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:
 Nominalizări:
 1. „MIGRAAAANȚI sau PREA SUNTEM  MULȚI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ” de Matei Vişniec, regia Alexandru Grecu,Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”.
2. „Colecţionarul” de John Fowles, regia Daniela Burlaca, Teatrul Geneza ART.
3. „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, regia Vitalie Drucec, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
 
II. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:
Nominalizări:
1. Iurii Harmelin, spectacolul„Мертвые души”de N. V. Gogol, Teatrul Dramatic pentru Tineret ”S ulițî Roz”.
2. Vitalie Drucec, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov,  Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
3. Nelly Cozaru, spectacolulDespărţitorul” de Ion Sapdaru, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul.
III. Premiul pentru cel mai bun rol feminin:
Nominalizări:
1. Dana Ciobanu, pentru rolul Mihaela, spectacolul „Invitaţie la vals”, Teatrul Geneza ART.
2. Daniela Burlaca, pentru rolul Miranda, spectacolul „Colecţionarul”,  Teatrul Geneza ART.
3. Elena Tendeli, pentru rolul Агафья Тихоновна, невеста, spectacolul „Căsătoria”, Teatrul Dramatic pentru Tineret ”S ulițî Roz”.
 
IV.  Premiul pentru cel mai bun rol masculin:
Nominalizări:
1. Vasilii Pavlenco, pentru rolul Павел Иванович Чичиков, помещик, spectacolul „Suflete moarte” de N. V. Gogol, Teatrul Dramatic pentru Tineret ” S ulițî Roz ”.
2. Alexandru Pleşca, pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
 3. Serghei Vokulovskii, pentru rolul François, spectacolul „Ужин дураков” de Francis Veber,Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
 
V.  Premiul pentru cel mai bun spectacol al Teatrului de păpuşi:
Nominalizări:
1.Spectacolul „Transformările magice” poveste de M. Suponin, regia Gheorghe Crudu, Teatrul Național „V.Alecsandri”, Bălți.  
2.Spectacolul „Unde iernează racii?” scenariul și regia Ion Ambrosie, Teatrul de Păpuși „Piciul Julien”. Casa Actorului.
3. Spectacolul „Aripi rătăcite” de Aurica Plăcintă, regia Gabriela Lungu, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.
 
VI. Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:
Nominalizări:
1. Mariana Bratu, pentru rolul Carla, spectacolul „Cutia Neagră” după un scenariu de Philippe Bologna şi Paolo Costella, Teatrul Geneza ART.
2. Rodica Ciobanu, pentru rolurile Ramona, Meda, spectacolul „Despărţitorul” de Ion Sapdaru, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul.
3. Irina Sericova, pentru rolul Liza, spectacolul „Ведунья” de G. Lavrinenco, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
 
VII. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:
Nominalizări:
1. Ghenadie Gîlcă, pentru rolul Heruvim, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
2. Victor Climenco, pentru rolul Мессершман, spectacolul   „Помолвка в стиле” de Jan Anui , Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
3. Ion Mocanu,pentru rolul Boris Semionovici Gus, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
 
 
VIII.  Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:
Nominalizări:
1. Spectacolul „Harap alb” după Ion Creangă, regia Toma Hogea, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.
2. Spectacolul „Алиса в стране чудес” după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov, regia Dmitri Ahmadiev şi Ecaterina Lugovţov, Teatrul de Dramă și Comedie
 „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
3. Spectacolul „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vişniec, regia  Aurelian Bălăiţă,  Teatrul Republican “Luceafărul ”.

IX. Premiul pentru cea mai bună scenografie:

Nominalizări:

1. Adrian Suruceanu, spectacolul  “Un caz neordinar într-un spital familial” după  Ray Cooney, regia Boris Focşa, Teatrul Republican ”Luceafărul”.

2. Iurie Matei, spectacolul „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.

3. Petru Hadârcă, spectacolul „Balamucul vesel” de S.T. Burke, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.

 

X.  Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

Nominalizări:

1. Stela Mueller, spectacolul „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vişniec,  Teatrul Republican “Luceafărul ”.
2. Tatiana Popescu, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
3. Olga Bîzina, spectacolul  „Алиса в стране чудес”  după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov,  Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
 
XI. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:
Nominalizări:
1. Dmitrii Ahmadiev, spectacolul  „Алиса в стране чудес”  după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov,  Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
2. Daria Bătrâncea, spectacolul „Apolodor” de Gellu Naum, Centrul Național de Educație prin Artă 
3. Lilian Carauş , spectacolul „Выстрел в спину” de А. Volodin, Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P.Cehov”.
 

XII. Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

Nominalizări:

1. Natalia Lupăcescu, pentru rolul Veveriţa, spectacolul „Transformările magice” de  M. Suponin, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi.

2. I. Oleinic, pentru rolul Заичиха, spectacolul  „Xвастун”  de  Victor Klimenco, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

3. Valentin Zuza, pentru rolul Hîdul, spectacolul „Aripi rătăcite” de Aurica Plăcintă, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

XIII. Premiul pentru cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

Nu se acordă, deoarece a fost prezentat doar un spectacol radiofonic. Conform Regulamentului Galei Premiilor 2018, pentru a intra în concurs este necesar să fie înaintate cel puţin 3 spectacole Radio şi TV.

 

XIV. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:
Nominalizări:
1.Liviu Ştirbu, spectacolul „Veselul Humuleştean” după Ion Creangă, regia Tudor Ţărnă, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”.
2. Oleg Herescu, spectacolul „Полуденные сновидения” de А.Оstrovskii, regia D. Ahmadiev, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
3.Ghenadie Ciobanu, spectacolul „Apolodor” de Gellu Naum, regia V. Ciobanu, Centrul Național de Educație prin Artă.
 
XV. Premiul pentru cel mai valoros debut:
Nominalizări:
1. Tudor Andreev,  debut pentru  costume, spectacolul „Steaua fără nume” de M. Sebastian, Teatrul Naţional „Miahi Eminescu”.
2. Victoria Roşca, debut în regie, spectacolul „Urme de Baltag” după Mihail Sadoveanu, Teatrul de Etnografie și Folclor “Ion Creangă”.
3. Iulian Bubuioc, debut în regie, spectacolul „Motet: în 33 de scene, fără pauză şi o călugăriţă” de Anders Thomas Jensen. Casa Actorului.
 

XVI. Premiul special al juriului:

Nominalizări:
1.Spectacolul literar – dramatic „Белая тетрадь… откровенно”  de B. Ahmadulina, regia Dmitrii Ahmadiev, Teatrul de Dramă și Comedie  „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
2. Spectacolul „Дорогая  Памела” de John Patrick, regia Tural Mustafaev, Teatrul Găgăuz „D.Tanasoglu”, Ceadâr – Lunga.
3. Spectacolul „ Deschiderea Stagiunii” de  Mihail  Sebastian, regia și interpretarea Andrei Sochircă,  Teatrul U.S.A.,  Casa Actorului.
 
 
 La şedinţa Senatului UNITEM din  05 februarie 2018 
a fost ales Juriul Final al Galei Premiilor , 
în următoarea componenţă:
  1. Svetlana Radu, actriţă, Teatrul Republican Licurici
  2. Mariana Bahnaru, crainic de TV şi radiodifuziune
  3. Boris Cremene, actor

 

La şedinţa Senatului UNITEM din  16 octombrie 2017

a fost aprobat Regulamentul Galei Premiilor 2017-2018  şi a fost ales
Juriul de Selecţie al Galei Premiilor UNITEM 2018
în următoarea componenţă:

1. Mihai FUSU, regizor, actor, Presedintele juriului

2. Elfrida COROLIOV, critic de teatru, doctor în studiul artelor, om emerit, membru al juriului

3. Petru BALAN, pictor scenograf, conferențiar universitar ULIM, maestru în artă, membru al juriului

4. Mariana STARCIUC, lector universitar, dramaturg, membru al juriului

5. Aliona BARONCEA, critic de teatru, membru al juriului

Activitatea Juriului  a început la  20 octombrie 2017 pînă la 31 ianuarie 2018 
Juriul are drept  scop vizionarea, în perioada 20 octombrie 2017 – 30 ianuarie 2018, spectacolelor montate în teatrele profesioniste, inclusiv la radio și tv, din Republica Moldova după Gala Premiilor UNITEM-2017, urmând ca până la 1 februarie să înainteze câte 3 nominalizări la cele 17 premii pentru Gala Premiilor UNITEM – 2018, ediția a XVII-a.
Nominalizările propuse de juriu urmează a fi date publicității.

Regulamentul Galei Premiilor UNITEM 2018