GALA PREMIILOR UNITEM- 2020, ed.IX-a


UNIUNEA  TEATRALĂ  DIN  MOLDOVA

GALA PREMIILOR UNITEM 2020

 

Preşedintele juriului de selecție:

1. Nicolae Darie, Artist al Poporului, actor, Teatrul Național „M.Eminescu”.

Membrii juriului de selecție:

2. Vitalie Ţapeş, Maestru în Artă, regizor, doctor, profesor universitar AMTAP;

3. Violeta Tipa, Doctor în studiul Artelor, şef secţie Arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural.

Juriul de selecție a avut drept scop vizionarea tuturor spectacolelor în teatrele profesioniste, inclusiv la Radio şi TV, din Republica Moldova montate în perioada 1 februarie 2019 - 30 ianuarie 2020 .

Vizionarea a avut loc în perioada 23 septembrie  2019 - 30 ianuarie 2020, urmând ca până la 1 februarie 2020 să înainteze câte 3 nominalizări la cele 16 premii pentru Gala Premiilor UNITEM - 2020, ediţia a XIX- a.

NOMINALIZĂRI:

 

I. Cel mai bun spectacol dramatic:

 

1. Spectacolul „Белый кролик, или « Когда не все дома» " de    Мary Chase, regia Dmitri Coev,  Teatrul Dramatic Rus de Stat "A.P. Cehov"

 2.  Spectacolul „Dosarele Siberiei,  realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan-Spânu, Ion Moraru, regia  Petru Hadârcă,  Teatrul Național „M.Eminescu”

 3. Spectacolul „Călătorul prin ploaie” de M.Vişniec, regia Dumitru Griciuc, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi

 

  II. Cea mai bună lucrare regizorală:

1. Gheorghe MÂNDRU,  spectacolul „Herghelia sau Forța imaginației” de Valeriu Butulescu,  Teatrul Muzical Dramatic  „B.P.Hasdeu”,  Cahul

 2. Petru HADÂRCĂ, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan-Spânu, Ion Moraru,  Teatrul Național „M.Eminescu”.

 3Dumitru GRICIUC, spectacolul „Călătorul prin ploaie” de M.Vişniec,  Teatrul Naţional „V.Alecsandri”,  Bălţi

 

III. Cel mai bun rol feminin:

1. Alexandrina GRECU, pentru rolul Mădălina, spectacolul „Ciuleandra” de L.Rebreanu, regia Alexandru Grecu,  Teatrul Naţional Satiricus I.L.Caragiale”

 2. Iulia CEBOTARI, pentru rolul Șen De, Șoi Da, spectacolul „День Святого Никогда”, de Bertolt Brecht, regia A. Strelinicov (or. Sankt Petersburg), Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

 3. Diana DECUSEARĂ, pentru  Dora, fantoma, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu, Ion Moraru, regia  Petru Hadârcă,  Teatrul Național „M.Eminescu”

 

IV. Cel mai bun rol masculin:

1. Vitalie RUSU, pentru rolul Prospero, spectacolul „Furtuna” de W. Shakespeare, regia Mihai Țărnă,  Teatrul Fără Nume

 2. Constantin STAVRAT, pentru rolul  Alexandru Filimon, podgorean, spectacolul „Omul care a văzut moartea” de  Victor Eftimiu, regia Constantin Stavrat, Teatrul Naţional „V.Alecsandri” din Bălţi

 3. Vasile PAVLENCO, pentru rolul Oscar, spectacolul «Оскар и Розовая дама» de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Iurie  Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S uliţî Roz” Iurie Harmelin

 

V. Premiul special al juriului:

1.Iurie HARMELIN, pentru regia la  spectacolul «Оскар и Розовая дама» de Eric-Emmanuel Schmitt, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S uliţî Roz” Iurie Harmelin

2. Alexandru COZUB, pentru regia la spectacolul „O simfonie pentru 3-1”, după Aldo Nicolaj, Teatrul „V.Apostol”,  Soroca

 3. Iosif  SHATS, pentru regia la  spectacolul  «Страсть Маддалены» de  Don Nigro, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A.P. Cehov"


VI. Cel mai bun spectacol în Teatrul de păpuşi:

1. Spectacolul Lebedele  sălbatice” după H. Ch. Andersen, regia Mikahailo Urytskyi, Teatrul Municipal de  Păpuşi „Guguţă”

 2. Spectacolul Pas cu pas de  Alexandru Popescu, regia  Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

VII. Cel mai bun rol secundar feminin:

1. Irina AZAROVSCAIA, pentru rolul  Fiica, spectacolul  „Douăsprezece luni” de  S. Мarşak, regia Iurie Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S uliţî Roz” Iurie Harmelin

2. Draga-Dumitrița DRUMI, pentru rolul Margareta Cemârtan -Spânu, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu,  Ion Moraru, regia  Petru Hadârcă,  Teatrul Național „M.Eminescu”

3. Margareta NAZARCHEVICI, pentru rolul  din  spectacolul „Umbra unui vis”,  un spectacol inspirat din creația geniului Mihai Eminescu, regia și scenariul Nicolae Jelescu, Teatrul poetic “A.Mateevci”

VIII. Cel mai bun rol secundar masculin:

1. Ion FURNICĂ, pentru rolul  Bărbatul, spectacolul „Herghelia sau Forța imaginației”, de Valeriu Butulescu, regia Gheorghe Mândru,  Teatrul Muzical Dramatic  „B.P.Hasdeu”,  Cahul

 2. Eugen NICOV, pentru rolurile Alexei, Mihail A. Glov, Zamuhrâșkin,  spectacolul „Jucătorii” după N.V.Gogol, regia Iulian Bubuioc, Teatrul Municipal de  Păpuşi „Guguţă”

 3. Ghenadie GÎLCĂ, pentru rolul  Bruno,  spectacolul „O simfonie pentru 3-1”, după Aldo Nicolaj, regia Alexandru Cozub,  Teatrul „V.Apostol”,  Soroca

 

IX. Cel mai bun spectacol pentru copii:

1. Spectacolul „Cuiul lui Pepelea”, regia Victor Ignat, Teatrul Epic de Etnografie și Folclor Ion Creangă”

2. Spectacolul  Păcală” adaptare scenică după Petre Dulfuregia Ion Jitari, Teatrul Republican „Luceafărul”

3. Spectacolul  «Бременские музыканты» de fraţii Grimm, regia  Ghenadie Boiarchin, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A.P. Cehov"

 

X. Cea mai bună scenografie:

1. Daniela BURLACA, spectacolul „Citind pentru Auschwitz”, inspirat din romanul „Cititorul” de Bernard Schlink, regia Daniela Burlaca, Teatrul „Geneza Art”

2. Dmitri AHMADIEV, spectacolul „Дыроватый камень” de N. Koleada, regia Dmitri Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

3. Natalia SILINA, spectacolul   «Prinţ şi cerşetor» de  Mark Twain,  regia Iurie  Harmelin , Teatrul Dramatic pentru Tineret  „S uliţî Roz” Iurie Harmelin

 

XI. Cele mai bune costume teatrale:

1. Silvia COJOCARU, spectacolul  «Страсть Маддалены» de  Don Nigro, regia Iosif Shats, Teatrul Dramatic Rus de Stat "A.P. Cehov"

2. Stela VEREBCEANU, spectacolul  „Magie de Crăciun” regia Ion Jitari, Teatrul Republican „Luceafărul”

3. Lilia CĂRUȚĂ, spectacolul „Ciuleandra” de L. Rebreanu, regia Alexandru Grecu,  Teatrul Naţional Satiricus I.L.Caragiale”

 

XII. Cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

1. Olga IACHIMCENCO, spectacolul „День Святого Никогда”, de Bertolt Brecht,  regia A. Strelinicov (or. Sankt Petersburg), Teatrul de Dramă şi Comedie „N.Aroneţkaia”, Tiraspol

2. Irina SLOBODEANIUC, spectacolul „Dosarele Siberiei”, realizat după memoriile Ecaterinei Chele, Margaretei Cemârtan -Spânu, Ion Moraru, regia  Petru Hadârcă,  Teatrul Național „M.Eminescu”

3. Oleg MARDARI, spectacolul „Himera”, regia Oleg Mardari, Teatrul Municipal de  Păpuşi „Guguţă”

  

XIII. Cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

1.Inga GĂINĂ, pentru rolul Fulguţa, spectacolul „Pas cu pas” de  Alexandru Popescu, regia  Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 2. Gabriela LUNGU, pentru rolul  Mama vitregă, spectacolul „Lebedele  sălbatice” după H. Ch. Andersen, regia Mikahailo Urytskyi, Teatrul Municipal de  Păpuşi „Guguţă”

 3. Andrei MADAN, pentru rolurile: Iepure, Urs, Cioară, spectacolul „Pas cu pas” de  Alexandru Popescu, regia  Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”

 

XIV. Cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

1. Spectacolul „Întoarcere în trecut nu există”, adaptrare  după piesa lui Mihail Gh. Cibotaru, regie artistică  Vitalie Rusu si Domnița Jechiu.  Adaptare și Producător - Ludmila Alexei

2. Spectacolul Mica vrăjitioare”, adaptare radiofonică după cartea scriitorului german Otfried Preussler. Regia artistică – Aurica Mirca. Redactor -  Olga Stăvilă

3. Spectacolul Trei Crai de la Răsărit”. Adaptare de Ludmila Alexei după piesa omonimă de B.P. Hasdeu. Regia artistică – Angela Titioi și Victor Ignat. Producător -  Ludmila Alexei

 

XV. Cea mai bună creaţie muzicală:

1.Costică STAVRAT (jr), Iaşi, România, spectacolul „Omul care a văzut moartea” de  Victor Eftimiu, regia Constantin Stavrat, Teatrul Naţional „V.Alecsandri”, Bălţi

2. Marian STÎRCEA, spectacolul „ Ciuleandra” de L.Rebreanu, regia Alexandru Grecu,  Teatrul Naţional Satiricus I.L.Caragiale”

3. Alexandru DICUSAR, spectacolul „Furtuna” de W. Shakespeare, regia Mihai Țărnă,  Teatrul Fără Nume

 

XVI. Cel mai valoros debut:

1. Natalia MANASTÎRLΠrolul  Şoricelul, spectacolul „Ridichea”  de Irina Tokmakova, regia Mihail Constantinov,  Teatrul Naţional Găgăuz ”Dionis Tanasoglu”

 2. Ion JITARI, regia la spectacolul  Păcală”, adaptare scenică după Petre Dulfu,   Teatrul Republican „Luceafărul”

 3. Maria CIOBĂNICĂ, rolul Venera, spectacolul „Insula Femeilor ” de Valeriu Butulescu, regia Gheorghe Mândru, Teatrul Muzical Dramatic  „B.P.Hasdeu”, Cahul

 

 

 

 

La şedinţa Senatului UNITEM din  17 septembrie 2019

a fost aprobat Regulamentul Galei Premiilor UNITEM 2020  şi a fost ales

Juriul de Selecţie al Galei Premiilor UNITEM 

în următoarea componenţă:

1. Nicolae DARIE, actor, Artist al poporului, Președintele juriului

2. Vitalie ȚAPEȘ,  regizor, dr. profesor universitar, Maestru în artă, membru al juriului

3. Violeta TIPA, doctor în studiul artelor, şef secţie arte audiovizuale, Institutul Patrimoniului Cultural al A.Ș.M., membru al juriului

Activitatea Juriului  a început la  20 septembrie 2019 pînă la 30 ianuarie 2020 

Juriul are drept  scop vizionarea, în perioada 20 septembrie 2019 pînă la 30 ianuarie 2020 , spectacolelor montate în teatrele profesioniste, inclusiv la radio și tv, din Republica Moldova după Gala Premiilor UNITEM-2019, urmând  să înainteze câte 3 nominalizări la cele 17 premii pentru Gala Premiilor UNITEM – 2020, ediția a IX-a.

Nominalizările propuse de juriu urmează a fi date publicității.

Regulamentul Galei Premiilor UNITEM 2020